Dil Seçeneği : AR

İNTERNET HABERLERİ

Gayrimenkul Fuarı ile İki Günde Yabancılara Minimum $250 Milyon Bireysel Konut Satışı, $2 Milyar Yatırım Anlaşması Planlanıyor

Gayrimenkul alımında vatandaşlık hakkının kolaylaştırılmasının ardından yabancıların Türkiye'deki gayrimenkul yatırımları geçen yıl sert yükselişle 8 milyar dolara ulaşırken; 23-24 Mart'ta gerçekleştirilecek gayrimenkul fuarı kapsamında yabancılara minimum 250 milyon dolarlık bireysel konut satışı ile 2 milyar dolarlık yatırım anlaşması yapılması planlanıyor.

Türk gayrimenkul sektörü ile yabancı alıcıları buluşturacak olan 13.Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi'nin tanıtım toplantısında konuşan Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Haktan Öztunalı, konut alımında vatandaşlık hakkının 250,000 dolara düşmesinin ardından geçen yıl 4.5 milyar dolar seviyelerinden 8 milyar dolara çıkan yabancı alımlarının bu yıl da devam ettiğini; kur şoklarının bitmesi ile birlikte yatırımcı ilgisinde yeni bir artış gözlendiğini söyledi.

İstanbul'da 23-24 Mart'ta düzenlenecek fuara 20'nin üzerinde ülkeden yatırımcı ve Türk projelerini Körfez ülkelerinde pazarlayan 14 ajansın da katılacağını belirten Öztunalı, "Bu yılki fuara 21.5 milyar dolarlık portföye sahip yatırımcı getiriyoruz. Bu yatırımcılar 2-5 milyar dolar arası anlaşma yapma amacıyla geldiklerini söylediler. Yatırım anlaşmalarının yanı sıra, minimum 250 milyon dolarlık da bireysel konut satışı yapmayı hedefliyoruz" dedi.

Resmi Gazete'de Eylül ayında yayınlanan Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelikle, Türkiye'de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250,000 dolara düşürülmüştü.

Düzenlemenin ardından, TL'deki değer kaybının da etkisiyle yabancılara konut satışı sert bir yükseliş ivmesine girmiş ve bir önceki yıla göre yüzde 78 artışla 39,663 adet olarak gerçekleşmişti.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İran ve Irak'ın yanı sıra bu sene Katar, Sudan, Yemen, Suriye, Fas ve Tunus gibi ülkelerden de Türkiye'de gayrimenkul yatırımına ciddi bir talep olduğunu belirten Öztunalı, ayrıca İngiltere ve Hollanda'dan da Türkiye'ye yönelik ilginin yeniden canlanmaya başladığını söyledi.

Vatandaşlık haklarının kolaylaşması ile Türk emlak piyasasına yabancı ilgisinin zirve yaptığını belirten Arap Türk İş Adamları ve Yatırımcılar Derneği Başkanı İsmail Altın da, geçen yıl 40,000'e ulaşan toplam yabancı alımlarının bu sene 50,000'e çıkabileceğini söyledi.

Altın, "Eskiden sadece Körfez bölgesinden yatırımlar gelirken, son zamanlarda Avrupa'da yerleşik Arap sermayesi de gelmeye başladı. Hem şirket olarak hem de bireysel olarak alımlar yapmaya başladıklarını görüyoruz" dedi.


İLETİŞİM BİLGİLERİ

Kocatepe Mah. Şehit Muhtar Cad. Taş Apt. No:31/1 Taksim - Beyoğlu / İstanbul Turkey

Tel: 0(212) 522 20 16
e-mail: info@arabturk.org

SOSYAL MEDYA

© 2019 - ArabTürk - Tüm Hakkı Saklıdır.